Au început Zilele Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița. Eveniment de elită, care aduce împreună tehnologia de ultimă oră și vocația medicală
Medicina viitorului se discută în aceste zile la Bistrița. Sub egida Universității de Medicină din Târgu Mureș, a început cea de-a patra ediție a Zilelor Spitalului Clinic Județean de Urgență, un eveniment de elită care aduce la aceeași masă tehnologia de ultimă oră și vocația medicală.
La deschiderea oficială, autoritățile județene și locale au pus accentul pe transformarea radicală a sistemului medical din Bistrița-Năsăud. La deschiderea evenimentului – moderat de directorul medical Laura Nat – au transmis mesaje președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud - Radu Moldovan, primarul municipiului Bistrița - Gabriel Lazany, prefectul Stelian Dolha, managerul SCJU Bistrița - Paul Szekely, directorul executiv al DSP BN - Anca Andrițoiu, medicul șef al CAS BN, dr. Adela Cârcu, prof. univ. dr. Ovidiu Cotoi , prorector responsabil cu asigurarea calității și resursele umane la Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie (UMFST) „George Emil Palade” din Târgu Mureș, dr. Ioana Marchiș – președintele Colegiului Medicilor Bistrița-Năsăud, dar și prof. univ. dr. Cătălina Poiană – președintele Colegiului Medicilor (online).
Investițiile în infrastructura spitalicească depășesc 200 de milioane de euro, bani proveniți din fonduri europene, guvernamentale și locale. Managementul spitalului a subliniat că, deși medicina evoluează spectaculos prin tehnologie, esența ei rămâne neschimbată: oamenii și dedicarea lor.
Conferința reunește specialiști din zeci de domenii – de la chirurgie și oncologie, până la pediatrie și medicină de urgență. Printre numele de referință prezente la Bistrița se numără:
- Conf. Univ. Dr. Beatrice Mahler (UMF „Carol Davila” București)
- Dr. Valeriu Gheorghiță (profesor universitar, boli infecțioase)
- Prof. Univ. Dr. Ovidiu Cotoi (prorector UMFST Târgu Mureș)
- Reprezentanți ai mediului juridic, precum procurorul Simona Anghel, pentru panelurile dedicate responsabilității medicale.
Timp de două zile, participanții dezbat subiecte de maximă actualitate:
- Chirurgia robotică și noile tehnologii de diagnostic.
- Managementul pacientului critic și provocările din ATI.
- Culisele juridice: malpraxisul și relația dintre medic, pacient și lege.
- O sesiune specială este dedicată asistenților medicali și rolului lor în siguranța actului medical.
Zilele Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița se vor încheia pe 4 iunie cu un eveniment de socializare dedicat exclusiv angajaților. Conferința este creditată EMC pentru medici și asistenți.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Virgiluț R
16.06.2026Cum am mai zis, trebuie chiar să mai moară cineva ca scările alea proiectate împotriva siguranței utilizatorului să fie definitiv închise? Câte accidente trebuie să se întâmple în continuare ? Primăria ar trebui să fie garanta siguranței cetățenilor, nu să ne de...
la articolul O femeie s-a accidentat pe scările rulante din Decebal
Runcan Mihaela
15.06.2026Moldoveni nebuni ..de ăștia tre sa te ferești in trafic că de Draku .E plină Europa de ei circula că nebuni.
la articolul Care e starea victimelor accidentului din Mureşenii Bârgăului
Nelu Ciunta
15.06.2026„Dacă vrei să ajungi departe în furăciuni, mergi în haită!” cred ca așa era mesajul domnule Ivan Turbincă a lu Ciolacu. Rușine PSD și rușine Bistrița-Năsăud dovediți mereu că sunteți un județ zero în Transilvania, după Sălaj, măcar pe la Sălaj trece o a...
la articolul Bogdan Ivan, noul președinte al PSD Bistrița-Năsăud: "Dacă vrei să ajungi departe, mergi în echipă!"
Daniel
14.06.2026Cam târziu baga ro aletu
la articolul COD PORTOCALIU de furtuni, în mai multe localităţi din judeţ
COMENTARII