Aproape 1000 de bistrițeni izolați la domiciliu. Noi amenzi pentru nerespectarea regimului de izolare

Conform informațiilor primite de la Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud, în județul nostru sunt la această oră sunt 113 persoane în carantină, 975 persoane în izolare la domiciliu (au intrat în izolare 192 noi persoane, iar 28 de persoane au ieșit din perioada de izolare la domiciliu de 14 zile). De la ultima raportare, de […]

Conform informațiilor primite de la Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud, în județul nostru sunt la această oră sunt 113 persoane în carantină, 975 persoane în izolare la domiciliu (au intrat în izolare 192 noi persoane, iar 28 de persoane au ieșit din perioada de izolare la domiciliu de 14 zile).

De la ultima raportare, de ieri, 21.03, a mai sosit de la laboratoarele de testare 1 rezultat negativ, în total fiind 73 de rezultate negative.

“Începând cu data de 21.03.2020, nu vom mai comunica informații referitoare la numărul de teste COVID-19 efectuate, numărul de persoane depistate pozitiv în urma testelor efectuate și starea de sănătate a pacienților depistați cu COVID-19”, a transmis Instituția Prefectului.

“Angajații Instituției Prefectului Bistrița-Năsăud țin permanent legătura cu persoanele aflate în izolare și se asigură zilnic de condițiile bune ale acestora, le oferă consultanță și, în același timp, îi informează cu privire la obligațiile și responsabilitățile pe care acestea le au pe timpul celor 14 zile de izolare.

Inspectoratul de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud a transmis faptul că efectivele sale execută zilnic misiuni de ordine publică în proximitatea locațiilor de carantinare. De asemenea, jandarmii execută acțiuni pentru monitorizarea prezenței persoanelor izolate la domiciliu, prin echipe mixte cu IPJ BN și patrule independente.

În ziua de 21.03.2020, intervalul 08.00 – 23.00, în contextul acțiunilor de prevenire COVID 19, jandarmii au executat acțiuni de control și verificare în 8 localități, unde au controlat 31 de locații, verificând 85 de persoane.

A fost aplicată o amendă în valoare 1000 lei pentru nerespectarea Ordonanței Militare nr 1 din 2020, mai exact pentru nerespectarea măsurii de izolare la domiciliu.

În urma verificărilor a persoanelor aflate în izolare, două sancțiuni au fost aplicate ieri, 21 martie, de agenții Inspectoratului de Poliție Județean, pentru nerespectarea obligatiilor privind izolarea. Cuantumul acestora este de 2000 de lei.  Toate structurile din dispozitivul de ordine publică sunt la datorie și acționează în sistem integrat.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing