Aplaudacii lui „Bravo, Bolo!” și alte povești cu cifre convenabile

Continuă bătălia pe banii românilor. A venit premierul Bolojan cu niște cifre, prin care ne spune cât de ineficiente sunt administrațiile locale și cum trăiesc ele din "banii de la centru". În primul rând, pentru că Guvernul vrea să-și mai spele păcatele privind majorarea taxelor și impozitelor, măsură impusă mișelește, de la centru.

Au crezut că lumea-i va înjura pe primari, dar oamenii au înțeles repede cum stă treaba și tot Guvernul și-a luat-o în freză. Acum Bolojan e vinovatul de serviciu, că el e premier, dar putea fi Grindeanu sau oricare altul din coaliție.

După ce au eșuat cu mișcarea asta, au trecut la alt plan, cu cifrele aruncate de premier în spațiul public, prin care ne explică el cum trăiesc administrațiile locale din banii de la centru, prin comparații cu media europeană. Doar că oamenii nu-s chiar așa de naivi și l-au făcut praf în comentarii, pe pagina lui de Facebook, cerându-i să vină și cu cifre privind salariile medii din UE sau taxele pe muncă. Până la urmă, Bolojan e tot un politician și manipulează, prezentând lucrurile cum îi convin lui.

Degeaba au început aplaudacii lui să-l laude și să-i disemineze informații, cu mesaje penibile, de genul "Bravo, Bolo!", "cifrele care arată realitatea" și alte bla, bla, uri...

Banii de la centru vin tot din teritoriu, din taxele pe muncă, pe sănătate, accize, TVA, pe care le plătesc, deopotrivă, oamenii din Valea Mare sau Căianu Mic, firmele din Lunca Ilvei sau cele din Cluj-Napoca sau din Capitală. Și da, o parte din banii ăștia se întorc la primării, cum e normal, pentru funcționare și pentru proiecte.

Și eu cred că unele primării ar trebui desființate, dar, în același timp, cred că e mai bine să aibă putere administrațiilor locale, că altfel ar fi rămas satele românești fără drumuri, fără școli și fără canalizare, dacă nu erau primarii și președinții de CJ trași de mână de cetățeni.

Etichetele acestui articol sunt bolojan, premier, infobistrita

COMENTARII

Iu

în 12.03.2026 ora 14:50:19 Iuliu a scris:

Lasă un răspuns

Guvernele anterioare din care au făcut parte atât PNL cât și PSD, au adus România la un deficit bugetar excesiv, deși au existat avertizări că lucrurile merg într-o directie greșită: (Vezi: https://romania.europalibera.org/a/exclusiv-deficit-cu-premeditare-docum...) Ba mai mult, în loc să îndrepte situatia în urma avertizmentelor primite, premierul PSD-ist Marcel Ciolacu a spus că îl doare în organul genital de deficitul bugetar: (vezi: https://www.cotidianul.ro/bolos-despre-ciolacu-mi-a-spus-ca-l-doare-in-o...) și: (https://www.youtube.com/watch?v=U-kNjtiqSMw) Numai că, reducerea numărului de posturi din administraţia publică locală, sau tăierile otova a resurselor financiare ale instituţiilor publice reprezintă mai degrabă o cârpeală care nu rezolvă reducerea deficitului bugetar excesiv și nu contribuie substanţial la stabilizarea datoriei publice. Pentru asta e nevoie de reforme autentice, deoarece conform unui proverb„Unde-i lege, nu-i tocmeală”. De aceea, înainte de întocmirea proiectelor de buget pe anul 2026 ale unităţilor administrativ-teritoriale (UAT), este necesară o revizuire a respectării criteriului privind numărul locuitorilor din fiecare UAT şi intrarea în legalitate. In acest sens, Curtea de Conturi a României a realizat un audit al performanței prin care a analizat modul de organizare și funcționare a comunelor și orașelor mici din România, în raport cu populația deservită și cu serviciile oferite. Auditul a avut ca obiective evaluarea măsurii în care comunele și orașele mici1 reușesc să îndeplinească condițiile prevăzute de legislație, să gestioneze resursele avute la dispoziție și să ofere servicii publice în raport cu populația deservită. Perioada supusă auditării a fost 2021-2023, iar acțiunea de audit s-a desfășurat în perioada aprilie-noiembrie 2024. Potrivit raportului, unul dintre indicatorii cheie prevăzuți de legislație este „numărul de locuitori”, al cărui prag minim pentru constituirea orașelor este 10.000 de locuitori, iar pentru comune pragul este de 1.500 de locuitori. La nivelul anului 2023, 119 orașe nu îndeplineau criteriul demografic de minimum 10.000 de locuitori. Acestea reprezintă mai mult de jumătate (55%) din totalul de 216 orașe. Totodată, un număr de 432 de comune (15% din numărul total de comune) nu îndeplineau criteriul respectiv. (Vezi: https://www.curteadeconturi.ro/comunicare/comunicate-de-presa/audit-al-p...) Asadar, chiar si pe legea actuală , reforma administratiei locale ar trebui să înceapă de la comasarea unor comune care nu respectă criteriul numărului de locuitori. Pe de altă parte, o analiză recentă privind contribuția județelor la produsul intern brut (PIB-ul României) , demonstrează că din totalul de 41 de județe + municipiul București, un număr de 32 se situează sub pragul de 2% din PIB, iar 10 dintre acestea coboară chiar sub 1%, fiind considerate nule din punct de vedere economic: (Vezi: https://www.profit.ro/stiri/economie/judete-nule-in-romania-harta-pib-20...) Aceasta este încă o dovadă că avem o structură economică puternic polarizată la nivel național, ceea ce demonstrează necesitatea reorganizării administrativ-teritoriale a României pe structura regiunilor de dezvoltare: (Vezi: https://www.g4media.ro/wp-content/uploads/2024/10/Proiect-USR-Reorganiza...) Dacă s-ar face reorganizarea administrativ-teritorială PIB-ul cumulat al județelor componente din fiecare regiune de dezvoltare ar determina contribuția la PIB-ul României cu cote mai ridicate după municipiul București. La nivel național situația s-ar echilibra și în cazul contributiei celorlalte regiuni de dezvoltare comparativ cu capitala. In concluzie, e nevoie de o reformă administrativ-teritorială care să asigure dezvoltarea economico- socială a României pe o bază sustenabilă.


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Virgiluț R

16.06.2026

Cum am mai zis, trebuie chiar să mai moară cineva ca scările alea proiectate împotriva siguranței utilizatorului să fie definitiv închise? Câte accidente trebuie să se întâmple în continuare ? Primăria ar trebui să fie garanta siguranței cetățenilor, nu să ne de...

O femeie s-a accidentat pe scările rulante din Decebal

Runcan Mihaela

15.06.2026

Moldoveni nebuni ..de ăștia tre sa te ferești in trafic că de Draku .E plină Europa de ei circula că nebuni.

Care e starea victimelor accidentului din Mureşenii Bârgăului

Nelu Ciunta

15.06.2026

„Dacă vrei să ajungi departe în furăciuni, mergi în haită!” cred ca așa era mesajul domnule Ivan Turbincă a lu Ciolacu. Rușine PSD și rușine Bistrița-Năsăud dovediți mereu că sunteți un județ zero în Transilvania, după Sălaj, măcar pe la Sălaj trece o a...

Bogdan Ivan, noul președinte al PSD Bistrița-Năsăud: "Dacă vrei să ajungi departe, mergi în echipă!"

Daniel

14.06.2026

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing