Aparatul pentru testele COVID 19 există în Bistrița-Năsăud, dar nu poate fi încă folosit (VIDEO)
În județul Bistrița-Năsăud există deja un aparat pentru testele de coronavirus, dar acesta nu este încă folosit. În tot acest timp, s-au trimis peste 90 de teste la Cluj-Napoca, dar rezultatele întârzie să apară. Prefectul județului, Stelian Dolha, a explicat, în cadrul unei conferințe de presă, de ce nu se poate folosi încă aparatul din […]
În județul Bistrița-Năsăud există deja un aparat pentru testele de coronavirus, dar acesta nu este încă folosit. În tot acest timp, s-au trimis peste 90 de teste la Cluj-Napoca, dar rezultatele întârzie să apară.
Prefectul județului, Stelian Dolha, a explicat, în cadrul unei conferințe de presă, de ce nu se poate folosi încă aparatul din Bistrița.
„S-ar putea să avem și eu cred că o să avem o soluție de a face aceste analize în județul Bistrița-Năsăud. Am reușit să iau legătura cu cei doi directori de la Direcția de Sănătate Publică și de la Direcția Sanitar-Veterinară. Aparatul îl avem, este astăzi la Direcția Sanitar-Veterinară Bistrița. Mai avem nevoie de câteva elemente ajutătoare. Așeptăm protocolul dintre cele două ministere, respectiv Ministerul Sănătății și ANSVSA. Să vedem exact cum o să reușim să folosim aparatul respectiv.
Astăzi, în urma discuțiilor pe care le-am avut cu cei doi, au reieșit două modalități. Ori contract de comodat și să îl ducem la Direcția de Sănătate Publică. Numai că aparatul are 500 de kg. Deci nu e tocmai ușor. Ori rămâne la Direcția Sanitar Veterninară și se trimit specialiștii acolo. Ce nu avem astăzi? Nu avem KIT-urile. Un set de KIT-uri costă 2000-3000 de lei. Cam asta este suma. Avem deja o stare de urgență și n-ar mai fi o problemă să le achiziționam. Și nu avem personalul calificat, adică medicii de laborator care să facă analizele. Putem astăzi să trimitem, de la Direcția de Sănătate Publică doi medici de laborator și de la Direcția Sanitar Veterinară un medic. Cu alte cuvinte, am putea forma o echipă de cel puțin trei. S-ar putea să dureze această instruire. Astăzi, împreună cu doamna director Andrițoiu și comnul director Chițu suntem acolo, cu aparatul de specialitate să vedem ce ne mai trebuie să îl punem în funcțiune dar așteptăm și protocolul dintre cele două ministere“, a declarat prefectul Stelian Dolha.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII