AMENZI de peste 12.000 de lei date de polițiști în ultimele ore
La data de 1 aprilie a.c., polițiștii bistrițeni însoțiți de reprezentanți ai autorităților cu atribuții în domeniu, au continuat verificările în context COVID. Au fost organizate 12 acţiuni punctuale în sistem integrat, cu celelalte instituții cu atribuții în domeniul prevenirii și limitării răspândirii virusului Sars-Cov-2. Astfel, au fost desfășurate activități de verificare în zone aglomerate, […]
La data de 1 aprilie a.c., polițiștii bistrițeni însoțiți de reprezentanți ai autorităților cu atribuții în domeniu, au continuat verificările în context COVID. Au fost organizate 12 acţiuni punctuale în sistem integrat, cu celelalte instituții cu atribuții în domeniul prevenirii și limitării răspândirii virusului Sars-Cov-2.
Astfel, au fost desfășurate activități de verificare în zone aglomerate, gări, autogări, zonele pietonale, centre comerciale și terase, dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă. Totodată, au fost verificate peste 1200 de persoane, aflate în izolare, carantină sau depistate în zonele unde au fost desfășurate controale, 46 de operatori economici și 27 de mijloace de transport persoane.
În urma neregulilor constatate, polițiștii au aplicat 70 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 12.750 de lei, pentru nerespectarea prevederilor Legii 55/2020.
Polițiștii bistrițeni, alături de jandarmi, în vedere asigurării respectării normelor legale incidente domeniului și menținerii unui climat corespunzător de ordine și siguranță publică, au participat la o acțiune preventiv-reactivă, în sistem integrat, pentru verificarea respectării normelor legale impuse pe perioada stării de alertă și pentru prevenirea comiterii de fapte antisociale în spațiul public, fiind legitimate 197 de persoane, 122 auto controlate, 1 certificat de înmatriculare reținut și 22 sancțiuni aplicate în valoare de 8805 lei. 5 sancțiuni la OUG 195/2002 în valoare de 1305 lei și 17 sancțiuni la Legea 55/2020 în valoare de 7500 lei.
Odată cu intrarea în vigoare a măsurilor de prevenire a răspândirii coronavirusului, forțele de ordine aflate în serviciu pe raza județului Bistriţa-Năsăud, verifică modul de respectare a interdicției de circulație a persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, în intervalul orar 22:00—05:00 și a celorlalte norme de circulație în interiorul fiecărei localități în funcție de incidența cazurilor.
În continuare, polițiștii, împreună cu celelalte structuri ale M.A.I. și instituții cu atribuții de control, vor acționa, atât în uniformă cât și în civil, pentru verificarea respectării prevederilor Legii 55/2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de Covid-19.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII