Am fost la "Mirciulică", filmul cu mult umor și cu o lecție de moralitate
Uneori, soarta le "tomește" pe toate și, dintr-o greșeală, poate ieși ceva bun. După cum bine știți, mi-am luat bilet la "Mirciulică" și, fără să-mi dau seama, am ajuns să văd "Teambuilding". Partea bună e că, la două zile după ce am scris recenzia despre filmul cu Micutzu, am primit invitație la "Mirciulică", pentru proiecția specială la care au participat Mircea Bravo și echipa de actori.
În film, Mircea Bravo e fix cum îl știți din clipurile pe care le pune pe internet, Adrian Cucu e și mai amuzant decât îl știți iar bunica e... inconfundabilă. "Mirciulică" e o comedie ușoară, cu puțină acțiune, dragoste, dramă și un final... oare fericit sau trist? Asta vă las să descoperiți că nu-i fain să dai "spoilere".
Glumele-s bune, unele de autobază, pe înțelesul tuturor, cu înjurături (dăăăh!) și cu tentă sexuală. Mai multe conflicte apar în film: interioare, exterioare și între generații, scenariul e presărat cu momente care te țin în tensiune, violență moderată și o radiografie a societății, cu corupție, oameni de afaceri care dau mită și merg la vânătoare.
Mirciulică e pus în situații limită și are, la un moment dat, de ales: "visul american" - casă, BMW, funcție de șef sau libertate și moralitate. Deși pare superficial, filmul ne prezintă dilema unei generații de tineri, prinși între viitorul planificat de părinți, presiunea de reușită materială cu orice preț și calea care îi face fericiți.
Sunt și clișee în film, unul dintre ele fiind despre femeile materialiste sau nefericite într-o relație cu un bogătan.
Râdem mult, dar la finalul filmului suntem emoționați și, fără să vrem, ne gândim puțin, măcar pentru o seară, la sensul vieții, la drumul pe care l-am ales și la ce contează mai mult pentru fiecare dintre noi.
Mirciulică e un film bun românesc, o porție de râs copios din care și înveți ceva dacă știi unde să cauți.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Florin Frumoase
12.03.2026Derbedeul senator ne reprezintă cu fudulie, el muncește
la articolul Senatorul Cristian Nicula, proiect de lege în beneficiul cadrelor didactice
Iuliu
12.03.2026Guvernele anterioare din care au făcut parte atât PNL cât și PSD, au adus România la un deficit bugetar excesiv, deși au existat avertizări că lucrurile merg într-o directie greșită: (Vezi: https://romania.europalibera.org/a/exclusiv-deficit-cu-premeditare-docum...) ...
la articolul Aplaudacii lui „Bravo, Bolo!” și alte povești cu cifre convenabile
Virgil Rus - sportiv
12.03.2026Tot nu ai înțeles nimic râtane, ai dus țara în cap boule, ia-l pe Bogdănel de aripă și dispăreți !
la articolul Marcel Ciolacu: "Bolojan a dus economia în cap!"
Raducu
11.03.2026A candidat la primarie Beclean cu șmen cu primarul a ajuns vice primar, apoi a canditat iar la senat al treilea tot cu șmen că primarul și Tabără se retrag bandit mare PSD
la articolul Senatorul Cristian Nicula, proiect de lege în beneficiul cadrelor didactice
COMENTARII