Adminstrația orașului Sângeorz Băi este blocată. Traian Ogâgău vorbește de anticipate și cere demisii
Primarul orașului Sângeorz Băi, Traian Ogâgău a ieșit astăzi, din nou, pentru a încerca să lămurească în spațiul public situația din cadrul primăriei orașului-stațiune, după ce judecătorii năsăudeni au decis interzicerea exercitării funcției, respectiv a interdicției de a candida si a fi ales în orice altă funcție publică timp de trei ani. De asemenea, Ogâgău […]
Primarul orașului Sângeorz Băi, Traian Ogâgău a ieșit astăzi, din nou, pentru a încerca să lămurească în spațiul public situația din cadrul primăriei orașului-stațiune, după ce judecătorii năsăudeni au decis interzicerea exercitării funcției, respectiv a interdicției de a candida si a fi ales în orice altă funcție publică timp de trei ani. De asemenea, Ogâgău a mai primit un an și patru luni de închisoare cu suspendare. Decizia magistraților din Năsăud nu e definitivă și poate fi atacată prin contestație, fapt care nu s-a mai întâmplat.
În acest context, după ce primarul Traian Ogâgău anunțase cu ceva timp în urmă iminența alegerilor anticipate, astăzi, el vorbește de blocajul existent în administrarea orașului Sângeorz Băi. Potrivit edilului nici la această oră, consiliul local nu s-a decis asupra interimarului în persoana liberalului Cătălin Bota.
Situația nu este însă chiar atât de simplă, mai ales că, în rândurile consilierilor PNL exista mari divergențe, alimentate conform spuselor primarului Ogâgău de cei din PSD.
Traian Ogâgău: ADMINISTRAȚIA SÂNGEORZ-BĂI ESTE BLOCATĂ! TOT FUM NEGRU! Conclavul încă nu a ales un interimar, iar eu nu pot decât să-mi cer scuze vouă, sângeorzenilor, pentru situația, blocajul fără precedent în care se află administrația din orașul nostru. Matematic, PNL, trebuie să dea acea persoană care să conducă localitatea până la anticipate, însă unii dintre ei au alte interese și nu țin cont de blocajul din Primărie. Îmi permit să le cer demisia domnilor Dacian Mutu și Runcan şi să lase alți colegi să intre în Consiliu local. Cei care țin neapărat, nu au decât să se pregătească pentru anticipate, aaa…. nu au șanse? Așa vreți voi să puneți mâna pe primărie? Fără votul sângerozenilor? Domnilor consilieri, vă rugăm DEBLOCAȚI situația!
REAMINTIM CĂ: Judecătorii năsăudeni s-au pronuțat joi, 24 iunie, într-un nou dosar deschis lui Traian Ogâgău, sesizați fiind de fostul viceprimar Virgil Dumitru, cei doi având un conflict deschis în primul mandat al lui Ogâgău, un conflict în care au fost aruncate multe cuvinte urâte. Precizăm că e un dosar în care sunt contopite două cauze, una dintre ele fiind pe Cod Penal. Practic, sesizarea lui Dumitru a vizat anularea în instanța năsăudeană a unei decizii a Curții de Apel Cluj mai favorabile lui Traian Ogâgău, aici fiind vorba de de un dosar judecat la Năsăud în care sunt contopite două cauze: una în care primarul a fost acuzat folosirea funcției pentru favorizarea unei persoane (nn.tatăl său) și în care Curtea de Apel a decis renunțarea aplicării pedepsei. A doua cauză este cea referitoare la săvârșirea infracțiunii de refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice, faptă prev. şi ped. de art.337Cod Penal. (faptă comisă la data de 27.11.2016)
Ce au decis judecătorii năsăudeni?
În acest nou context, judecătorii năsăudeni au decis, pe scurt, interzicerea exercitării funcției , respectiv a interdicției de a candida si a fi ales în orice altă funcție publică timp de trei ani. De asemenea, Ogâgău mai primește un an și patru luni de închisoare cu suspendare. Decizia magistraților din Năsăud nu e definitivă și poate fi atacată prin contestație.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica
28.06.2026Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs
la articolul Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
COMENTARII