Administrație de circ, la Primăria Șanț. Consilierii au fost convocați degeaba să aprobe bugetul (VIDEO)
Un nou scandal la Primăria comunei Șanț! Continuă disputele între consilierii locali și primarul comunei, Marian Forogău. Miercuri seara, consilierii locali au fost convocați degeaba să voteze bugetul comunei pentru anul 2024. Ședința s-a transformat într-o dispută, majoritatea consilierilor prezenți manifestându-și nemulțumirea față de modul în care sunt tratați de executivul condus de Marian Forogău.
Consilierii din opoziție l-au acuzat pe primar, dar și pe secretara Primăriei, de faptul că nu au primit materialele de ședință, în speță proiectul de buget, înainte, pentru a le putea studia și pentru a veni cu amendamente. Mai mult, aceștia spun că au fost prezenți cu o seară înainte, marți seara, pentru a participa la ședințele comisiilor de specialitate, dar sala era închisă!
"Noi nu putem vota bugetul astăzi bugetul, dar trebuie să știe oamenii din comună că nu din cauza noastră. Noi am fost ieri aici și ușile erau închise, bugetul nu s-a dezbătut în comisii, nu se poate vota. Nu am primit materialele cu câteva zile înainte, ca să le putem studia, să venim cu amendamente", a spus unul dintre consilierii prezenți în sala de ședințe.
Consilierii au fost, totuși, la ședință, au semnat pentru prezență, dar... degeaba, pentru că nu erau întocmite condițiile legale pentru votul bugetului. După aproximativ 30 de minute, în sala de ședințe a apărut și primarul Marian Forogău, iar consilierii i-au cerut explicații. Explicația edilului a fost că, "din cauza unei probleme personale", secretara Primăriei nu a putut transmite în timp util documentele către consilieri. Într-un scenariu tragico-comic, dintr-o primărie unde, totuși, angajații sunt plătiți din bani publici ca să-și facă treaba, primarul Marian Forogău a adăugat că "acest lucru nu se va mai întâmpla" și că bugetul se va vota într-o ședință ulterioară. Mai mult, documentele și proiectele de hotărâri pe care trebuie să le voteze consilierii sunt trimise, la Primăria Șanț, pe un grup de WhatsApp. Digitalizare, nenică! Doar că e foarte greu să citești un buget pe telefon, așa că, nemulțumiți, consilierii i-au cerut primarului să primească documentele în format fizic.
Bugetul Primăriei Șanț, în mai multe variante?
Consilierul PSD David Szabo a spus, în cadrul ședinței, că proiectul de buget postat pe site-ul Primăriei, pentru consultare, era foarte diferit de cel prezentat la ședință. "Sunt două bugete diferite, cel de pe site și cel pe care îl avem aici azi. Pe site erau anumite sume în buget și astăzi veniți cu alte sume. Cum puteam noi să propunem amendamente, după bugetul postat pe site, dacă acum veniți cu altă variantă de buget?", a întrebat David Szabo.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Ar trebui(Ar fi bine sa vă așezați la masa toți , să vă cereți iertare unii altora că v-ați jignit destul și să găsiți o soluție pentru țară Dacă sunteți patrioți și aveți un grăunte de credință asta ar trebui să faceți Domnule Sigartau citește Urm...
la articolul Robert Sighiartău: PNL nu susține Guvernul "tehnocrat"
Șimoniș
10.06.2026Hienelor, las că vin alagerile ! Deveniți o istorie macabră de neamintit, în curând
la articolul Ce măsuri propune PSD: "România are nevoie de echilibru, nu de austeritate"
@gabi
09.06.2026Eu zic sa cereți un punct de vedere de la purtătorul de cuvânt al instanțelor menționate. Apoi sa dați cu presupuneri.
la articolul Semnal de alarmă: Justiția din Bistrița-Năsăud lipsește cu desăvârșire din topul instanțelor eficiente ale României
Esposito - handbalist
06.06.2026Daaa, vrem referendum, să vedem cine vrea harneli a lu Tigaie ? Așa ar fi corect, nu să aruncați banii noștri pe toate mofturile voastre ca Ciolacu și Ciucă ...Las că vin alegerile, hienelor !
la articolul "Am făcut această echipă de handbal, dar nimeni nu apreciază"
COMENTARII