Acțiune de ecologizare în Bistrița. Nicolae Pavelean: “Am sesizat Poliția Locală și Garda de Mediu” (FOTO)

“Până când se dezmorțeasc autoritățile competente și până când vor conștientiza cetățenii iresponsabili, o echipă de tineri voluntari bistrițeni s-a apucat ieri de curățat malurile râului Bistrița pline de fel și fel de deșeuri aruncate la întâmplare de niște cetățeni iresponsabili. Le-am dat și eu o mână de ajutor câteva ore și vreau să vă […]

“Până când se dezmorțeasc autoritățile competente și până când vor conștientiza cetățenii iresponsabili, o echipă de tineri voluntari bistrițeni s-a apucat ieri de curățat malurile râului Bistrița pline de fel și fel de deșeuri aruncate la întâmplare de niște cetățeni iresponsabili. Le-am dat și eu o mână de ajutor câteva ore și vreau să vă spun că a fost o activitate pe care o voi repeta cu siguranță”, a transmis consilierul municipal al USR-PLUS, Nicolae Pavelean.
 
“Vremea a ținut cu noi, au participat și tineri dar și oameni mai în vârstă, am identificat și două locații în care avem suspiciunea că sunt deversate direct în râul Bistrița ape contaminate și am sesizat imediat poliția locală și Garda de Mediu Bistrița-Năsăud. Atât Poliția Locala Bistrița cât și Garda de Mediu Bistrița-Năsăud prin doamna comisar Laura Barta au reacționat foarte prompt și s-au prezentat la fața locului pentru constatare celor sesizate, asigurându-ne că în perioada următoare se vor face investigații mai amănunțite în cazul situațiilor sesizate.
Râul Bistrița este o comoară naturală de care orașul nostru are parte, însă din păcate nu este încă valorificată la potențialul ei. Totuși, cred că se pot face multe lucruri frumoase în această zonă, începând de la menținerea curățeniei până la punerea în valoare a naturii.
Fiecare mobilizare de curățenie la care am participat până acum a avut rezultate atât vizibile imediat, cât și la nivelul conștiinței colective a comunităților. Îmi doresc ca prin asemenea acțiuni, să creștem simțul responsabilității, al răspunderii și al acțiunii și să conștientizăm cu toții că avem o problemă foarte mare la nivel de educație”, a transmis Nicolae Pavelean.
 
“Îi felicit pe toți cei implicați în actiunea de ieri și vă încurajez pe toți să acționați în mod responsabil față de mediu ori de câte ori întâlniți situații în care deșeurile au fost depozitate în mod necorespunzător și să participați în număr cât mai mare la viitoarele acțiuni de ecologizare a râului Bistrița. Ieri a fost scăpat de numai o parte din gunoaiele existente”, a transmis consilierul municipal.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Etichetele acestui articol sunt consilier,ecologizare,pavelean,usr

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing