A servit un client în interiorul localului și a fost sancționată cu 2.000 de lei amendă
O femeie, barman la o unitate de alimentație publică din zona Gării din municipiul Bistrița a fost surprinsă în timp ce a servit un client în interiorul localului, cu toate că în această perioadă nu este permis acest lucru. Persoana în cauză a fost sancționată cu 2.000 de lei pentru nerespectarea măsurilor stabilite potrivit art. […]
O femeie, barman la o unitate de alimentație publică din zona Gării din municipiul Bistrița a fost surprinsă în timp ce a servit un client în interiorul localului, cu toate că în această perioadă nu este permis acest lucru. Persoana în cauză a fost sancționată cu 2.000 de lei pentru nerespectarea măsurilor stabilite potrivit art. 5, alin. 3, lit. f, privind suspendarea temporară a activității acestor operatori economici.
Operatorii economici trebuie să cunoască faptul că în această perioadă nu este permisă activitatea în baruri, cluburi și discoteci, (conform art. 6, pct. 7, H.G. nr 3 din 13.01.2021)
De asemenea, la acest sfârșit de săptămână a fost verificat modul de respectare a măsurilor de protecție individuală în 502 locații. În perioada menționată au fost aplicate sancțiuni privind nerespectarea Legii nr. 61 din 1991, actualizată, pentru sancționarea faptelor de încălcare a normelor de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice. Au fost aplicate în total 186 de sancțiuni, astfel: 28 de amenzi în valoare de 10.600 și 158 de avertismente scrise.
Acțiuni de acest gen se vor desfășura în toate localitățile județului, atât independent cât și în cooperare cu alte structuri până la încetarea măsurilor restrictive.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII