7,4 milioane de lei vin de la Guvern, pentru comunele din Bistrița-Năsăud afectate de calamități

Guvernul României a acordat un sprijin financiar în valoare de 7,42 milioane lei (7.423 mii lei), la finalul lunii martie, unităților administrativ- teritoriale din județul Bistrița-Năsăud, afectate de fenomenele hidrometeorologice deosebite produse la începutul anului 2021. De acest sprijin vor beneficia punctual 22 de unități administrativ- teritoriale pentru lucrări de refacere a infrastructurii locale, […]

Guvernul României a acordat un sprijin financiar în valoare de 7,42 milioane lei (7.423 mii lei), la finalul lunii martie, unităților administrativ- teritoriale din județul Bistrița-Năsăud, afectate de fenomenele hidrometeorologice deosebite produse la începutul anului 2021.
 
De acest sprijin vor beneficia punctual 22 de unități administrativ- teritoriale pentru lucrări de refacere a infrastructurii locale, afectate de calamități. Alocarea s-a făcut ca urmare a solicitării făcute de către Instituția Prefectului care a înaintat un raport al pagubelor produse de alunecările de teren și inundații. Raportul a fost întocmit după întâlniri în teren a comisiei mixte înființată prin ordin de prefect în luna februarie.
 
Finanțarea din Fondul de intervenție aflat la dispoziția Guvernului va ajunge în: Leșu (1605 mii lei), Târlișua(814 mii lei), Feldru(680 mii lei), Rebrișoara(635 mii lei), Spermezeu (505 mii lei), dar și în alte comune din județ. „Este un sprijin bine-venit pentru localitățile afectate de alunecări de teren și inundații. Acum se vor putea efectua lucrările necesare, pentru că am constatat în urma vizitelor în teren că refacerea infrastructurii este un obiectiv care trebuie rezolvat urgent. Mulțumesc Guvernului pentru promptitudinea cu care a alocat fondurile de refacere. ”, transmite prefectul Stelian Dolha.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing