25 octombrie – Ziua Armatei României. Ce evenimente se vor organiza la Bistrița
Cu ocazia acestei sărbători, Brigada 81 Mecanizată ,,General Grigore Bălan” desfășoară o serie de activități, în perioada premergătoare zilei de 25 octombrie, astfel: • Miercuri, 20 octombrie, începând cu ora 12:00, în Cimitirul Eroilor, militarii brigăzii vor executa activități de îngrijire a mormintelor și monumentelor cu sprijinul elevilor din municipiul Bistrița; • […]
Cu ocazia acestei sărbători, Brigada 81 Mecanizată ,,General Grigore Bălan” desfășoară o serie de activități, în perioada premergătoare zilei de 25 octombrie, astfel:
• Miercuri, 20 octombrie, începând cu ora 12:00, în Cimitirul Eroilor, militarii brigăzii vor executa activități de îngrijire a mormintelor și monumentelor cu sprijinul elevilor din municipiul Bistrița;
• Joi, 21 octombrie, începând cu ora 08:00, la Centrul de Transfuzie Sanguină Bistrița, militarii brigăzii răspund pozitiv campaniei „Donează sânge, dăruiește viață”;
• Joi , 21 octombrie, la ora 15:00, ediția a VIII-a a „Ștafetei veteranilor” va ajunge în Bistrița, la stația Lukoil, iar la ora 16:00 la Monumentul Eroilor din Piața Petru Rareș. Participanții, atât militari cât și voluntari, vor duce ștafeta mai departe a doua zi, 22 octombrie începând cu ora 07:00, când vor pleca spre Dej din fața Comandamentului Brigăzii 81 Mecanizată ,,General Grigore Bălan”. Acest eveniment sportiv presupune purtarea, pe teritoriul României a trei
ștafete, pe trasee diferite, care însumează peste 3500 de km și a căror culoare coincide cu culorile Drapelului Național – roșu, galben și albastru. Punctul final de întâlnire este municipiul Carei, ultima glie străbună eliberată de sub ocupația horthystă, chiar în data de 25 octombrie, de Ziua Armatei României. În data de 25 octombrie, la ora 10.00, în Piața Petru Rareș, Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”, în colaborare cu Instituția Prefectului Județului Bistrița-Năsăud, Consiliul Județean Bistrița-Năsăud și Primăria municipiului Bistrița organizează ceremonia publică prilejuită de sărbătorirea Zilei Armatei României. La activitate vor participa reprezentanții structurilor militare din garnizoană, autorităților publice locale, instituțiilor sistemului național de apărare, ordine publică și securitate națională din garnizoana Bistrița, cadre militare active, în rezervă și retragere, alături de publicul bistrițean.
Toate activitățile vor fi organizate și se vor desfășura cu respectarea măsurilor de infectare cu SarS-CoV-2.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII