18 aprilie – Ziua Internațională a Patrimoniului și Siturilor (FOTO)

Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Educaţie, Ştiinţă şi Cultură (UNESCO) a instituit pe data de 18 aprilie Ziua Internaţională a Monumentelor şi Siturilor, care se celebrează anual, începând cu 1983 pentru a atrage atenţia asupra vulnerabilităţii patrimoniului cultural şi importanţei protejării şi valorificării lui adecvate, pentru a avea ce transmite generațiilor viitoare. Sursa: Arhivele Naționale Bistrița-Năsăud […]

Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Educaţie, Ştiinţă şi Cultură (UNESCO) a instituit pe data de 18 aprilie Ziua Internaţională a Monumentelor şi Siturilor, care se celebrează anual, începând cu 1983 pentru a atrage atenţia asupra vulnerabilităţii patrimoniului cultural şi importanţei protejării şi valorificării lui adecvate, pentru a avea ce transmite generațiilor viitoare.

Sursa: Arhivele Naționale Bistrița-Năsăud

 

Etichetele acestui articol sunt Arhivele Nationale Bistrita-Nasaud

COMENTARII

Be

în 19.04.2021 ora 07:15:12 Balan Marius -Horea- ecologist a scris:

Lasă un răspuns

In Romania aceasta zi este cunoscuta ca ziua NEPASARII .

To

în 18.04.2021 ora 15:00:21 Toni a scris:

Lasă un răspuns

Intre Monumentele şi Siturile istorice din Bistrița precum Biserica Evanghelică, Biserica Minoritilor şi Casa Argintarului , la fel de important dacă nu chiar mai important prin unicitalea lui este Ansamblul Arhitectural Sugălete. Este vorba de cele 13 case cu arcade la parter, conform unor surse, ridicate între anii 1480–1550. Este de presupus faptul că acordarea dreptului de a ţine târg, acordat de regele Ludovic de Anjou în anul 1353, a contribuit la înflorirea comerţului în perioada de dezvoltare a oraşului medieval şi a determinat ridicarea ansamblului „Sugălete” folosit drept bazar, de unde bistriţenii putea să cumpere produsele negustorilor aflaţi în tranzit prin oraş. În plus negustorii care comercializau produsele lor erau scutiţi de taxe şi impozite. Desi constructorul acestui ansamblu arhitectural nu este cunoscut, se ştie că preţul ridicării construirii celor 13 case a fost plătit de comunitatea săsească din oraş. Construcţia acestui complex arhitectural urban este realizată dintr-un şir de clădiri cu parter şi etaj ce prezintă la stradă o frumoasă galerie de arcade semicirculare cu 20 de bolţi, majoritatea în ogive, care se sprijină pe 21 de stâlpi masivi din piatră cu formă dreptunghiulară. Faptul că forma bolţilor nu este aceeaşi, sugerează existenta mai multor etape de construcţie sau refaceri succesive în perioada secolelor XV-XIX. Această construcţie era atracţia centrală a pieţei medievale a saşilor (Marktplatz), unii istorici fiind de părere că aici funcţiona piaţa de cereale, iar numele de Sugălete ar proveni de la unitatea de măsură utilizată în acele vremuri pentru grâne, adică găleata, a cărei formă este sugerată şi de bolţile porticului. Valoarea acestui monument istoric este dată, atât de forma şi vechimea construcţie, cât şi de detaliile arhitecturale ale caselor: deschideri în arc frânt, scuturi heraldice, câteva ferestre de influenţă renascentistă, statuia Sfântului Nicolae (Casa cu nr. 13), bolţi în cruce pe ogive, steaua cu şase colţuri, semiluna în forma unei măşti umane etc. Conform documentelor vremii, în Casa cu nr. 24 a fost deschisă, în anul 1516, prima farmacie a oraşului denumită ,,La vulturul negru”; astăzi, această casă adăpostind Galeria de Artă Pastică ,,Arcade 24″ şi atelierele de creaţie ale artiştilor plastici. În schimb, Casa cu numărul 13 este de peste 500 de ani, Casa Parohială a Bisericii Evanghelice Bistriţa.


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing