15 bombe au fost descoperite în Lunca Ilvei (FOTO)
Pirotehnicienii bistrițeni au fost solicitați, joi seară, prin numărul unic de urgență 112, pe raza localității Lunca Ilvei, unde un cetățean a descoperit un element de muniție în timp ce executa lucrări de amenajare a proprietății. De urgență, pirotehnicienii din cadrul ISU Bistrița – Năsăud s-au deplasat la locul indicat și au identificat, în urma […]
Pirotehnicienii bistrițeni au fost solicitați, joi seară, prin numărul unic de urgență 112, pe raza localității Lunca Ilvei, unde un cetățean a descoperit un element de muniție în timp ce executa lucrări de amenajare a proprietății.
De urgență, pirotehnicienii din cadrul ISU Bistrița – Năsăud s-au deplasat la locul indicat și au identificat, în urma măsurilor specifice, 10 elemente de muniție. Procedura a fost finalizată în jurul orei 00.00, pentru ca dimineața la ora 06.00, asanarea terenului respectiv sa fie reluată. Pe timpul noptii, perimetrul a fost balizat, iar paza acestuia a fost asigurată de către un echipaj de jandarmi.
Astăzi, la ora 14.00, misiunea a fost încheiată, în total, au fost găsite 15 bombe de aruncător, calibru 82 mm, ridicate și transportate in condiții de siguranță într-un loc special amenajat pentru depozitarea acestora.
Trebuie subliniat modul responsabil în care a procedat proprietarul terenului, care a oprit orice activitate în momentul observării elementului de muniție și a solicitat sprijinul specialiștilor pregătiți în gestionarea acestui tip de intervenție extrem de riscantă, se arată în comunicatul ISU BN.

CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII